Shaggy Halı Kullanma Klavuzu

HALINIZIN DAHA UZUN SÜRE GÜZELLİĞİNİ VE DAYANIKLILIĞINI KORUMASI İÇİN AŞAĞIDAKİ ÖNERİLERE UYULMASI ÇOK ÖNEMLİ VE GEREKLİDİR

 1. Halı üzerinde biriken tozları uzun hav iplikleri arasına ve tabana yerleşmesine engel olmak için düzenli temizlik şarttır. Bu nedenle halılarınızı güçlü ve tercihen fırçalı elektrik süpürgesi ile halı üzerindeki tronik yoğunluğuna bağlı olarak günlük veya haftada iki kere bütün yüzey süpürülmelidir. Süpürme işlemi hav ipliğini süpürme yönünde ve yavaşça yapılmalıdır. Halı temizlenirken kesinlikle dövme ve çırpma gibi işlemlere başvurulmamalıdır.
 2. Bu tür halılar dekoratif ürünlerdir. Fantazi iplikler kullanılarak üretilen halılarda iplik uçlarında ve halının tabanından iplik döküntüleri olabilir, bu tür iplik döküntüleri üretimden kaynaklanan bir hata değildir.
 3. Dokuma teknikleri ve uzun hav iplikleri nedeniyle hav ipliklerinden sökülmeler olabilir, kesinlikle hav iplikleri çekilmemeli uzun görünen iplikler makasla diğer hav ipliklerinin hizasında kesilmelidir.
 4. Ürün tercihlerinde ihtiyaca ve kullanım amacına uygun halı seçilmeli, halıların kullanılacağı alanlar göz önünde bulunmaldır. Kapı önleri, oturma odaları, koridorlar v.b. gibi trafiğin yoğun olduğu yerlerde kullanılan bu tür halılar akrilik ve yün halılara göre daha çabuk yıpranır ve keçeleşir. Evlerin giriş, koridor ve oturma odalarında kullanılmak üzere dekoratif polyester iplikleri üreten ürün tercihi yapan tüketiciler bu problemlerle karşılaşabileceği kabul edilerek ürünü satın almış olur. Keçeleşme şikayeti ile müracaat eden tüketicinin ürünleri değiştirilmez. Bu tür problemler üretimden kaynaklanan hatalar değildir.
 5. Halının sürekli olarak kullanılan bölümleriyle kullanılmayan ve eşya altında kalan bölümleri arasında zamanla görüntü farklılığı oluşur. Bu problem üretimden kaynaklanan hata değildir. Bu tür şikayetler garanti kapsamı dışında değerlendirilir.
 6. Halı üzerinde ayak kısmı sivri veya dar eşyalar koymayın. Halı üzerindeki eşyalar ne olursa olsun belirli aralıkla eşyaların yada halının yerini değiştiriniz. Aksi taktirde halı deforme olacaktır.
 7. Halıların yüzeylerini sivri veya keskin uçlu cisimlerle çizmeyiniz. Aksi taktirde halınız havlarında düzelmeyecek deformeler meydana gelir.
 8. Kesik havlı halılarda ayak izleri görülebilir. bu durum halıların yapıldığı elyafın parlaklığına ve desenin sadeliğine göre değişebilir.
 9. Halılarda görülen gölgelenme üretim kaynaklı bir sorun değildir. Halı üzerinde trafik farklarıyla nem farkları ve çoğunlukla zemindeki düzgünsüzlük halı yüzeyinde ışığın farklı yansımasına neden olarak gölgelenmeye yol açabilmektedir.
 10. Halı soba ve benzeri ısı cihazlarından uzak tutulması, hav ipliği cinsi ne olursa olsun halı yüzeyine 70 C ve daha sıcak cisimlerle temas ettirmeyiniz (Su, çay, ütü vb)
 11. Direk olarak gelen güneş ışığı halıya zarar verebileceğinden halı böyle bir ortamda uzun süre bırakılmamalıdır.
 12. Halılar taşınırken ve muhafaza edilirken kesinlikle katlanmamalı, sarın yönünde (halının kısa kenarı) rulo yapılarak nem olmayan bir yerde muhafaza edilmeli ve taşınmalıdır. Taşıma esnasında halı sert, sivri ve kesici cisimlerden uzak tutulmalı, ve halının ıslanmamasına imkan verilmemelidir.
 13. Ağırlık altında kalan halıların çekilerek çıkarılma istenmesi durumunda overlok ve sert örgüsünün sökülmemesine dikkat edilmelidir.
 14. Kesik elyafla üretilmiş halılarda bir miktar tüy dökülmesi normaldir. Düzenli olarak güçlü elektrik süpürgesi ile süpürülen halılarda tüy dökülmesi kısa sürede yok denecek kadar azalacaktır. Bunun yanı sıra hav yoğunluğu fazla olan halılarda halının içerisindeki yüzey ipliklerden bazıları halının yüzeyine çıkabilir. Bu tüylerin çekilmemesi veya bir makas yardımıyla kesilmesi halının bütünü için bir sakınca teşkil etmez. Yoğunluğu fazla olan halılarda halının içerisinde yüzey ipliklerinden bazıları normal yüzeyine çıkabilir. Bu tüylerin çekilerek veya bir makas yardımıyla kesilmesi halının bütünü için bir sakınca teşkil etmez.
 15. Halı kesinlikle yıkanmamalıdır. Halının yanlışlıkla ıslanması veya tercihen yıkanması durumunda halı çift taraflı olarak üzerindeki nemi tamamen attığından emin oluncaya kadar güneşte kurutulmalıdır. Halının nemli bırakılması tüm makine halılarının dokumasında kullanılan ve halının sert yapısını oluşturan organik ipliklerin çözülmesine ve halının tamamen deforme olmasına sebep olabilir.
 16. Tam anlamıyla leke tutmayan halı üretimi mümkün değildir. Halıda oluşacak bir leke ancak zamanında ve doğru bir şekilde müdahale edildiğinde çıkartılabilir. Halının temizliğinde kullanılacak suyun sıcaklığı 40 C aşmamalıdır. Temizlik amacıyla; çamaşır suyu, kostik, öamaşır sodası gibi ağartıcı kimyasallar içeren temizlik maddeleri kullanılmamalıdır. Unutulmamalıdır ki hiç bir leke çıkınca madde, lekelenen eşyaya zarar vermeden bütün lekeleri asla çıkartamaz.
 17. Farklı üretim portileri (lat) arasında renk tonu farklılıkları olması doğaldır.
 18. Taşıma ve temizleme uygulamalarından kaynaklanan zararlar garanti kapsamı dışında değerlendirilebilir.