Makine Halısı Kullanma Klavuzu

HALINIZIN DAHA UZUN SÜRE GÜZELLİĞİNİ VE DAYANIKLILIĞINI KORUMASI İÇİN AŞAĞIDAKİ ÖNERİLERE UYMANIZ ÇOK ÖNEMLİ VE GEREKLİDİR.

 1. Halı üzerinde biriken tozların hav iplikleri arasına ve tabanına yerleşmesine engel olmak için düzenli temizlik şarttır. Bu nedenle halılarını güçlü ve tercihen fırçalı elektrik süpürgesi ile halınızın yüzeyindeki trafik yoğunluğuna bağlı olarak günlük veya haftalık iki kere bütün yüzey süpürülmelidir. Süpürmeişlemi hav ipliklerinin süpürme yönünde ve yavaşça yapılmalıdır. Halı temizlenirken kesinlikle dövme ve çırpma gibi işlemlere başvurulmamalıdır.
 2. Halı üzerinde ayak kısmı sivri veya dar eşyalar koymayın. Halı üzerindeki eşyalar ne olursa olsun belirli aralıkla eşyaların yada halının yerini değiştirin. Aksi halde halı havı deforme olacaktır. 
 3. Halıların yüzeylerini sivri veya keskin uçlu cisimlerle kesmeyiniz. Aksit taktirde halınızın havlarında düzelmeyecek deformasyonlar meydana gelebilir.
 4. Kesik havlı halılarda ayak izleri görülebilir. Bu durum halının yapıldığı elyafın parlaklığına ve desenin sadeliğine göre değişebilir.
 5. Halılarda görülen gölgelenme üretim kaynaklı bir sorun değildir. Halı üzerindeki trafik farklılıkları, nem farklılıkları ve çoğunlukla zemindeki düzgünsüzlük halı üzerinde ışığın farklı yansımasına neden olarak gölgelenmeye yol açabilecektir.
 6. Halı soba ve benzeri ısı cihazlarından uzak tutulmalı, hav ipliği cinsi ne olursa olsun halı yüzeyine 70 C ve daha sıcak cisimlerle temas ettirmeyiniz (su, çay, ütü v.b)
 7. Direk olarak gelen güneş ışığı halıya zarar verebileceğinden halı böyle bir ortamdan uzun süre bırakılmamalıdır.
 8. Halılar taşınırken ve muhafaza edilirken kesinlikle katlanmamalı, sarım yönünde (halının kısa kenarı) rulo yapılarak nem olmayan bir yerde muhafaza edilmeli ve taşınmalıdır. taşıma esnasında halı sert, sivri ve keskin cisimlerden uzak tutulmalı ve halının ıslanmasına imkan verilmemelidir.
 9. Ağırlık altında kalan halıların çekilerek çıkarılma istenmesi durumunda overlok ve sert örgüsünün sökülmemesine dikkat edilmelidir.
 10. Kesik elyafla üretilmiş halılarda bir miktar tüy dökülmesi normaldir. Düzenli olarak güçlü elektrik süpürgesi ile süpürülen halılarda tüy dökülmesi kısa sürede yok denecek kadar azalacaktır. Bunun yanı sıra hav yoğunluğu fazla olan halılarda halının içerisindeki yüzey ipliklerden bazıları halının yüzeyine çıkabilir. Bu tüylerin çekilmemesi veya bir makas yardımıyla kesilmesi halının bütünü için bir sakınca teşkil etmez. Yoğunluğu fazla olan halılarda halının içerisinde yüzey ipliklerinden bazıları normal yüzeyine çıkabilir. Bu tüylerin çekilerek veya bir makas yardımıyla kesilmesi halının bütünü için bir sakınca teşkil etmez.
 11. Halı kesinlikle yıkanmamalıdır. Halının yanlışlıkla ıslanması veya tercihen yıkanması durumunda halı çift taraflı olarak üzerindeki nemi tamamen attığından emin oluncaya kadar güneşte kurutulmalıdır. Halının nemli bırakılması tüm makine halılarının dokumasında kullanılan ve halının sert yapısını oluşturan organik ipliklerin çözülmesine ve halının tamamen deforme olmasına sebep olabilir.
 12. Tam anlamıyla leke tutmayan halı üretimi mümkün değildir. Halıda oluşacak bir leke ancak zamanında ve doğru bir şekilde müdahale edildiğinde çıkartılabilir. Halının temizliğinde kullanılacak suyun sıcaklığı 40 C aşmamalıdır. Temizlik amacıyla; çamaşır suyu, kostik, öamaşır sodası gibi ağartıcı kimyasallar içeren temizlik maddeleri kullanılmamalıdır. Unutulmamalıdır ki hiç bir leke çıkınca madde, lekelenen eşyaya zarar vermeden bütün lekeleri asla çıkartamaz.
 13. Farklı üretim portileri (lat) arasında renk tonu farklılıkları olması doğaldır.
 14. Taşıma ve temizleme uygulamalarından kaynaklanan zararlar garanti kapsamı dışında değerlendirilebilir.
 15. Kullanım sırasında insan veya çevre sağlığına tehlikeli veya zararlı olabilecek durum tespit edilmemiştir.